top of page
Obrázek autoraJakub Merle

CITY TRIATHLON Karlovy Vary 2023. Světový pohár triatlonu a moje účast.

Karlovy Vary opět hostily triatlonový svátek, kterému diktoval tempo Vláďa Malý se svým opravdu profesionálním týmem!

Díky snaze hlavního štábu vedení závodu se podařilo opět do Čech dovézt WT a uspořádat Světový pohár v triatlonu. To je vám prestiž! A já se hluboce klaním umění uspořádat tak náročný závod!






 

Jak někteří vědí, před třemi roky jsem byl k závodu přizván na pozici šéfa plavecké části v lokaci ROLAVA.

Během prvního ročníku jsem dostal tak velkou školu, že jsem si z toho sedl na prďku a nebýt pár lidí, rozhodně bych to jako prvoročák nedal!

Druhý rok byl snazší, posílen zkušenostmi z předešlého ročníku jsem se ujal funkce s větší odvahou a pokorou. Měl jsem připravené podklady pro realizaci výstavby a vše dopadlo dobře.

Letošní rok jsem k organizaci přistoupil opět trochu jinak a vše proběhlo velice dobře, až na samotný závěr sklízení vybavení. Rozuměj, musel jsem areál opustit dřív a to sebou neslo určité problémy, se kterými se musel potýkat někdo jiný než já. Samozřejmě to beru jako osobní selhání, ale to už k tomu patří. Co si člověk neudělá sám, nemá! A omlouvám se za komplikace celému týmu City Triathlonu!

 

ORGANIZACE:

Takhle velký závod se plánuje opravdu dlouhou dobu dopředu. V podstatě ročník 2023 se musí začít plánovat už koncem roku 2021. Musí se rozjet jednání o možnosti zařazení do SP a podobně, těch věcí k řešení je tolik, že si to nikdo z nás neumí ani představit!

Meetingy skupiny, která vede jednotlivé sekce se odehrávají víc jak 6 měsíců před uskutečněním závodu a řeší se například přeprava diváků, přechody pro diváky na trati, úklid prostor a podobně, je toho opravdu hodně!


Má osobní invence pak spočívá v tom, že dostávám informace týkající se plavecké sekce na Rolavě a s těmi pak dál pracuju, zapisuju a tvořím harmonogram postupu prací. V podstatě si píšu jakousi bibli, kterou se řídím po celou dobu závodu a neuhýbám z cesty.

 

JSI NA MÍSTĚ, JAK TO PROBÍHÁ:

začátek stavby zázemí, startu a depa se odehrává od středy, tj. dva dny před prvními závody.

Na místo od ranních hodin přijíždějí kamióny se zábranami a ploty. Naváží se brand (vlajky, bannery, apod.), koberce a další tuny materiálu, kterej potřebuješ k tomu, aby jsi to tam udělal pěkný.

Celý den ti řinčí telefon a ty ke konci dne zjistíš, že jsi měl víc jak 300 hovorů.

Kolektiv:

pro první den mám k ruce celkem 40 lidí, které musíš organizačně hlídat, aby vše probíhalo jak má. Maká se na 100% a na konci dne je vše na svém místě z 80%.

Čtvrtek je den, kdy se vše dolaďuje, v podstatě jde o den kdy to děláš krásný na oko a pro kamery! Hlídáš si takové drobnosti jako jsou: modré bindery na předem určených místech, čistota prostor, vypnutí bannerů, stojany depa musí být v absolutní rovně atd.

Koncem čtvrtka musíš mít vše hotovo, aby jsi se v pátek ráno mohl věnovat jen a pouze organizaci brigádníků pro plánované závody a případně lehce poupravuješ brand.

 

NEJTĚŽŠÍ VĚCI K VÝSTAVBĚ:

Výlez z vody na přeběh k molu:

to je vám věc! Hliníkový rám na který následně po kompletaci připevníte šalovací desky a nakonec pokryjete kobercem. Tohle všechno se zvedá pěkně ručně a přesouvá se do vody. Samotná kompletace trvá třem lidem asi dvě hodiny a k umístění výlezu je za potřebí celkem 15 lidí.

Výlez z vody do depa:

začneš uložením dopravníkových pásu do vody, ty musíš zatížit tak, aby neplavaly a ve finále na to vše pokládáš koberec, který nesmí na vodě plavat. Práce pro dva až tři lidi na dvě hodiny.

 

Primární je i výběr lidí, kteří vám s realizací výstavby a organizace závodu pomáhají.

Letos jsme tedy s mou pravou rukou, Petrem Štípkem, rozjeli systém, ve kterém jsme předem vyřadili z týmu lidi, kteří v minulosti na místě spíše byli do počtu.

Zůstalo nám tedy tvrdé, poctivé jádro schopných lidí, se kterými jsme odvedli velký kus dobré práce!

TÝM:

  • Jakub Merle - vedoucí celé sekce plavecké části Rolava

  • Barbora Merle - vedoucí úseku depa

  • Natálie Kohoutová - vedoucí úseku startu, řízení člunu

  • Tomáš Barda - vedoucí úseku mola, řízení člunu

Každý z vedoucích, měl k sobě daný počet brigádníků, se kterými dále pracoval na úkolech, které jsem jim před zadal.

Brigádníci:

Seifertová Natálie, Fišerová Petra, Churáň Daniel, Kokštein Otto, Svobodová Leona, Vyleta Jakub, Bursíková Viktorie, Děbnárová Jana, Ritterová Lída a Apolínová Nela. Těmto všem patří velké díky za pomoc během závodu! Bez Vás by to nefungovalo, jak má!

 

FAKTA:

průměr ušlých kilometrů v průměru na den: 43km

průměr odpracovaných hodin vedoucích v průměru: 13h / den

průměr naspaných mých naspaných hodin: 5 hodiny spánku

průměr hmotnosti materiálu, který nosíte v ruce: 1t / den

jídlo: nestíháte, jíte minimálně, když je čas

průměr telefonátů během celé organizace (počet): 350 hovorů / den

náročnost na jazykovou vybavenost vedoucích: Němčina, Angličtina, Polština

metráž položených koberců: ca. 1,6km

počet bannerů instalovaných na ploty a zábrany: více jak 300 ks

 

Poděkování:

Děkuji všem, kteří letos pomáhali s přípravou a realizací závodu SP City triathlon Karlovy Vary!

Největší poděkování patří Vladimírovi Malému, který mě opět přizval do tak skvělého, profesionálního týmu a díky tomu se můžu i nadále učit pořádat takto velké závody!

Díky!





32 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page